top of page
kuru buz ile temizlik

KURU BUZ TEMİZLİK

Sanayi endüstrisinin istediği kadar güçlü, gıda endüstrisinin istediği kadar hijyenik, hassas yüzeyler için nazik bir temizlik yöntemidir

Kuru Buz Temizlik

Kuru buz temizlik sistemi, dünya çapında yüzey temizliği, yüzey hazırlama ve çok çeşitli endüstrilerde temizlik çözümü olarak kullanılmaktadır. Aşındırıcı olmayan, iletken olmayan, toksik olmayan ve ikincil atık oluşturmadığı için tercih edilen bir yöntemdir.

Kuru buz temizlik, karbondioksit(CO2) gazından elde edilen kuru buz tanecikleri (-78,5 °C), kompresörden gelen yüksek basınçlı hava yardımı ve operatörün kullandığı kuru buz temizlik makinesiyle kirli yüzeye püskürtme işlemidir. Basınçlı hava akışında hızlandırılmış bir ortam kullanarak yüzeyleri hazırlaması ve temizlemesi nedeniyle kum, boncuk ve soda kumlamaya benzer. Parçacıklar, alt tabakadaki kir ve kirletici maddeleri hasar vermeden temizler aynı zamanda hemen süblimleşir(buharlaşır).

KURU BUZ TEMİZLİĞİN FAYDALARI

Arıza süresini azaltın

Daha az süresi önemli ölçüde üretime
katkı sağlayacaktır.

Aşındırıcı değildir

Kuru buz, yüzeylere zarar vermeyecek yumuşak bir üründür.

Çalışan personel verimliliği

Kimyasallara ve tekrarlanan manuel işlemlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Verimliliği artırın

Soğutma ve sökme ihtiyacını ortadan kaldırırken ekipmanı çevrimiçi olarak temizleyin.

Çevresel olarak sürdürülebilir

İlave Co2 üretilmez ve su tüketimini azaltır

İyileştirilmiş parça kalitesi ve azaltılmış hurda

Daha temiz makine ve aletler, daha kaliteli ürünlerle sonuçlanır.

Toksik olmayan ve iletken olmayan

Kuru buz, gıda sınıfı bir ortamdır ve ticari kullanım için güvenlidir.

İkincil atık yok

Kuru buz temizlik, ikincil atık akışları, kalıntı veya nem üretmez.

İşgücünü daha verimli bir şekilde tahsis edin

Süreç, gereken zamanı, emeği ve kaynakları azaltır.

Kuru Buz Temizlik Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular
Kuru buz temizlik nedir?
Kuru buz temizleme, çevresel açıdan sürdürülebilir bir temizleme ve yüzey hazırlama tekniğidir. Kuru buz temizlik, süpersonik hızlarda püskürtülen ve çarpma anında süblimleşen, yüzeydeki tabakadan kiri ve kirleticileri kaldıran geri dönüştürülmüş katı karbondioksit (CO2 peletleri veya Micro Partiküller kullanır). Kuru buz temizleme aşındırıcı değildir, iletken değildir, toksik değildir ve yanıcı değildir. Ayrıca kimyasal içermez, su içermez ve ikincil atık akışları oluşturmaz.
Kuru buz temizlik makineleri nasıl çalışır?
Kuru buz temizlik makineleri, basınçlı hava kullanarak süpersonik hızlarda kuru buz peletlerini veya Mikro Partikülleri kirli yüzeye püskürtür. Bu topaklar/parçacıklar daha sonra çarpma anında süblimleşir ve yüzeydeki tabakadan kiri ve kirleticileri kaldırır.
Kuru buz temizlik ne için kullanılır?
Kuru buz temizlik, yüzey hazırlama ve parça bitirme işlemleri için tahribatsız bir çözümdür. Kuru buz temizlik, su veya temizlik kimyasalları gerektirmez ve ikincil atık üretmez. Kuru buz temizlik(püskürtme), havacılık ve uzayotomotivda endustrisilastik ve kauçukplastik ve kompozitlerrestorasyontekstil ve daha pek çok endüstride kullanılabilir. Bu endüstrilerdeki yaygın uygulamalar arasında yapıştırıcı çıkarma, kaplamalar ve korozyon giderme, kompozit alet temizleme, düzeltme, parça bitirme ve yüzey hazırlama . Gördüğünüz gibi, kuru buz püskürtme çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilir.
Neden başka bir temizleme ve yüzey hazırlama yöntemi yerine kuru buz temizliği seçeyim?
Kuru buz temizleme, temizleme sürecinde ikincil atık oluşturmayan, kimyasal madde gerektirmeyen, temizleme sürecinde değerli ve pahalı su kullanmayan geleneksel temizleme yöntemlerine toksik olmayan, çevresel açıdan sürdürülebilir bir alternatif sunar. Diğer yöntemlere göre zaman ve işçilik maliyetlerini de azaltabilir.
Kuru buz temizlik yöntemi tehlikeli midir?
Kuru buz temizlik yöntemi, kuru buz kullanımını içerdiğinden, tüm personelin güvenliğini sağlamak için uyulması gereken bazı güvenlik önlemleri vardır. Bazı önemli önlemler şunları içerir:
  • Uygun havalandırmanın sağlanması
  • Maruz kalmanın sınırlandırılması
  • CO2 birikmesinin mümkün olduğu alanları belirleme ve etiketleme
  • Eldiven, gözlük ve maşa gibi uygun KKD giymek ve kullanmak
Kuru buz temizlik doğası gereği tehlikeli değildir, ancak her zaman uyulması gereken güvenlik önlemleri vardır. 
BİZE ULAŞIN
Nerden başlayacağınızdan
emin değil misiniz?

 

Ürünlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim formumuzu doldurup bize göndermeniz yeterlidir.
Size en kısa sürede dönüş sağlayalım.

Teşekkür Ederiz

bottom of page